Kek i Shpejtë

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • Një filxhan prej 2.5 dl.
 • 4 vezë
 • 150 g sheqer
 • 2 sheqer vanilje
 • 1 filxhan misri
 • 1 gotë miell misri
 • 1 filxhan miell
 • 1 pluhur pjekje
 • 1 dl vaj
 • 2 dl qumësht
 • 200 g kunguj të bluar
 • Livore e ngrirë e një limoni (ose portokalli)
 • 0.5 lugë kanelle

Për dekor:

 • Një sheqer pak pluhur

Përgatitja:

Grryjeni kungullin e parë ,pastaj ndizni furrën të nxehet në 200 gradë.

Vendosni vezët, sheqerin dhe sheqerin e vaniljes në një tas dhe ziejini me një përpunues ushqimi ose zierje.

Pastaj shtoni të gjithë përbërësit e tjerë për të përgatitur përzierjen, përveç kungullit të grirë , pastaj shtoni kungullin dhe kombinoni gjithçka me një procesor ushqimi.

Merrni një fletë pjekje të mesme, pastaj rreshtojeni në tepsi dhe lyjeni me gjalpë dhe spërkateni me pak miell. Pastaj derdhni përzierjen në tepsi dhe piqeni në 200 gradë për rreth 30-40 minuta, në varësi të trashësisë së brumit.

Kah fundi, kontrolloni nëse brumi është pjekur sa duhet me një kruese dhëmbësh ose pirun, kështu që nëse brumi nuk ngjitet në pirun, atëherë torta është gati.

Kur torta të jetë gati, nxirrni nga furra dhe lëreni të ftohet pak. Pastaj spërkateni me sheqer pluhur dhe preni në kube.

Shijojeni!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakSallatë gjermane me patate
Artikulli tjetërSallata Mimoza

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu