Kek Magma

spot_imgspot_img

Perbersit:

3 vezë
1 gotë sheqer
1 gotë qumësht
gjysmë gote vaj
1 vanilje
1 Pluhur pjekje
2 gota miell
PËR KREM
1 litër qumësht
2 lugë të gjellës miell
3 lugë të gjellës nisheste
7 lugë të gjellës sheqer pluhur
PËRMBI
sos me fruta.

Pergatitja:

Në një tenxhere e derdhim nishestën, miellin, sheqerin, qumështin dhe e përziejmë në zjarr derisa të trashët.

Pasi të trashët e largojmë nga zjarri dhe e lëmë të ftohet.

Vezët dhe sheqerin i derdhim në një enë dhe i përziejmë me mikser.

Pastaj ia shtojmë të gjithë përbërësit e tjerë, glazurën e përgatitur e derdhim tek ena e pjekjës.

Në midis ia derdhim kremin e përgatitur dhe e vëmë në furrë për pjekje në temperaturë 180 gradë celsius.

Pas pjekjës e lëmë pak të ftohet dhe ia derdhim sosin e frutave.

Ju bëftë mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakKek me susam
Artikulli tjetërGurabija me limon

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu