Kek me copa çokollate

spot_imgspot_img

Perbersit:
4 vezë
1 gotë vaj
1,5 gota sheqer
3 gota miell
1 gotë qumësht
1 lugë karbonat
1 Pluhur pjekje
1 çokollatë
1 vanilje
1 portokall nerende.

Pergatitja:
Vezët dhe sheqerin rrahni derisa të përfitoni një lloj kreme, ia shtoni qumështin, vajin vegjetal.

E vazhdoni përzierjën, pastaj ia shtoni miellin, pluhur pjekjën, vaniljën, karbonatin dhe e përzieni me glazurën lugë druri.

Çokollatën dhe portokallin e bëni nerende, ia shtoni glazurës.

Enën e pjekjës e lyeni me vaj dhe pak miell, në të e derdhni glazurën e përgatitur.

Kekun e vëni në furrë për pjekjë në temperaturë 180 gradë celsius për rreth 40 minuta.

 

Ju bëftë mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakGurabija me nisheste
Artikulli tjetërTorte me spinaq

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu