Kek me dardha

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 2 vezë
 • 1 lugë sheqer
 • 1 sheqer vanilje
 • një majë kripe
 • 5-6 lugë miell
 • 1.5 dl qumësht
 • gjysmë lëvore limoni

Për fill:

 • 5-6 dardha
 • 2 lugë gjalpë
 • 3 lugë sheqe
 • 2 sheqer vanilje
 • gjysmë lëvore limoni
 • 1 lugë çaji kanellë të plotë
 • lëngun e gjysmë limoni
 • spërkat me zierje limoni të grirë

Përgatitja:

Së pari, lani dardhat, qëroni dhe prerë ato në copa të mëdha.

Vendosni gjalpin në një tigan dhe shkrini sipër nxehtësisë së ulët, pastaj shtoni dardhat.

Një të vogël tigan dhe shtoni sheqer, sheqer vanilje, kanellë dhe gjellë limoni të grirë, pastaj ziejmë në nxehtësi mesatare për rreth 10 minuta.përzieni shpesh gjatë zierjes, dhe kur dardhet të jenë zbutur pak dhe sheqeri trashet dhe bëhet pak i karamelizuar, hiqeni nga nxehtësia.

Ndizni furrën të nxehet në 200 gradë. Ndërkohë përgatisni brumin. Në një tas, së pari rrihni vezët me sheqer dhe sheqer vanilje, pastaj shtoni një majë kripe, miell, qumësht dhe lëvore limoni. Bëni brumin vetëm shkurtimisht me një procesor ushqimi ose lugë.

Tani transferoni dardhat e ziera në një tepsi të vogël të rrumbullakët dhe rregulloni ato bukur. Më pas futeni në furrë.

Drdhat i e ziemmenjëherë në një tigan të vogël të rrumbullakët, dhe pastaj i derdhni në brumin.

Piqeni në 200 gradë dhe piqeni për rreth 20-25 minuta, derisa të skuqet bukur.

Kur keku të dalë nga furra, së pari derdhni lëng limoni mbi të, dhe më pas spërkateni me lëvozhgën e limonit të grirë.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakSallatë me makarona
Artikulli tjetërSallatë me Patate dhe Turshi

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu