Kek me krem limoni

spot_imgspot_img

Përbërësit:

Për djathin:

 • 2 pako djathë krem
 • 1.5 gota sheqer pluhur
 • 2 vezë
 • 2 lugë kos
 • 3 lugë ëmbëlsirë miell
 • 1 copë gjellë limoni
 • 1/2 copë lëvore  limoni
 • 1/2 copë lëvore  portokalli
 • 1 pako vanilje

Për bazën:

 • 4 pako me biskota
 • 300 gram gjalpë

Për salcën e limonit:

 • 2 gota lëng limoni
 • 2 vezë
 • 1 verdhë veze
 • 1/2 filxhan sheqer pluhur
 • 2 lugë gjalpë të ftohtë
 • 1 lugë gjelle krem
 • 1 lugë çaji vanilje

Përgatitja:

Mbështjellni  me letër alumini në tepsin që përdorni. Është shumë e rëndësishme që ta mbështesni fort.

Shkrijmë gjalpin dhe i bashkojmë biskotat. Nëse ju pëlqen më pak bazë, hidheni në 2 pako.

Vendoseni furrën në 190 gradë në ambientin e sipërm dhe gatuajeni për 8-9 minuta. Pastaj nxirrni nga furra dhe ftoheni në skaj.

Së pari shkrijmë sheqerin në maës dhe përzierni kosin dhe kremin Është e rëndësishme që ne ta bëjmë këtë me një shpatull.

Pastaj shtojmë miell, vanilje, lëng limoni dhe gjysmë lëvore  portokalli të grirë dhe vazhdojmë të përzihen.

Mund të derdhim masën në fund pasi t’i shtojmë vezët dhe t’i formojmë vazhdimisht.

Vendosim ujë në gjysmën e tepsi në 150 gradë sipër dhe në fund dhe gatuajmë për 50 minuta.

Ne hapim derën e furrës përgjysmë dhe presim 1 orë, përndryshe do të ketë çarje.

Nuk duhet të ekspozohet drejtpërdrejt në shkëmbimin e nxehtësisë! E ruajmë në dollap të paktën 5 orë, por në mënyrë ideale për 1 ditë.

Për salcën: vlojm lëngun e limonit. Merrni atë nga zjarri. Shtoni imët të verdhat e vezëve që keni rrahur së bashku me sheqerin në lëngun e limonit të zierë dhe i rrahni shpejt.

Shkoj përsëri në zjarr. Gatuajeni duke i trazuar vazhdimisht derisa të trashet.

Shtoni gjalpin, shtoni kremin dhe vaniljen në gjalpin e shkrirjes dhe skuqeni. vendosim në një enë dhe salca është gati.

Kombinojeni me gjizë, pushoni dhe shërbejeni. Ju bëftë mirë.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTortë pa pjekje me manaferra
Artikulli tjetërTortë e lehtë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu