Kek me molla

spot_imgspot_img

Perbersit:

 • 3 molla
 • 1 gotë çaji sheqer i kaftë.
 • 1 lugë gjalpë
 • 1 vanilje
 • 1 gotë arra
 • 1 lugë kanellë

PËR KEK:

 • 3 vezë
 • 1 gotë sheqer
 • 1 gotë vaj vegjetal
 • 2 gota miell
 • 1 Pluhur pjekje
 • 1 vanilje
 • 1 gotë çaji çokollatë.

Pergatitja:
Në një tigan e derdhni gjalpin e shkrini së bashku me sheqer të kaftë.

Mollat i preni në copa të vogla, pastaj i shtoni në tigan së bashku me kanellë, copa të arrave dhe vanilje.

Pasi ti fërgoni mirë mollat i largoni nga zjarri, filloni ta përgatisni kekun.

Vezët dhe sheqerin i derdhni në një enë dhe i përzieni me mikser, pastaj ia shtoni vaniljën, vajin vegjetal, miellin dhe e vazhdoni përzierjën me mikser.

Enën e pjekjës e lyeni me vaj dhe miell, glazurën e përgatitur e derdhni tek ena e pjekjës, përmbi ia shtoni copëzat e çokollatës dhe përzierjën e mollave.

Kekun e vëni në furrë për pjekjë në temperaturë 175 gradë celsius për rreth 40-45 minuta.

Pas pjekjës kekut përmbi ia derdhni sheqer pluhurin.

 

Ju bëftë mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTatlia me tahin
Artikulli tjetërËmbëlsirë me kajsi

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu