Kek me perime

spot_imgspot_img

Perbersit:

1,5 gota miell
½ gota nisheste
4 vezë
1 gotë qumësht
1 gotë Krem
1 Pluhur pjekje
100 gr djathë
1 karrotë
1 qepë
1 copë kungull
1 patate
1 lugë të çajit kripë
1 lugë të çajit Biber i zi.

Pergatitja:

Furrën ndezeni në temperaturë 180 gradë celisus, në një pjatë të thellë derdhni vezët dhe rrahni.

Pastaj ia shtoni miellin, nishestën, pluhur pjekjën, qumështin, kremën, kripën dhe bibër e zi.

E përzieni e gjithë glazurën, perimet i premë në copa të vogla dhe ia shtojmë glazurës së bashku me djathin.

Enën e pjekjës e lyejmë me vaj dhe në të e derdhim glazurën e kekut me perime.

Kekun me perime e vëmë në furrë për pjekje rreth 30 minuta dhe pas pjekjës e shërbejmë të ngrohtë.

Ju bëftë mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu