Kek me portokall

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 3 copë vezë
 • 1 filxhan sheqer pluhur
 • 1 filxhan lëng portokalli
 • 1 filxhan qumësht
 • 1/2 filxhan vaj
 • 3 gota miell
 • 1 pako pluhur pjekje
 • 1 lugë gjelle lëvore portokalli
 • 2 pako vanilje
 • 1 lugë gjelle gjalpë

Për më lart:

 • 3 lugë sheqer pluhur

Përgatitja:

Rrihni 3 vezë mirë me 1 filxhan sheqer pluhur

Pastaj shtoni gjysmë gote vaj luledielli, 1 gotë qumësht, 1 gotë lëng portokalli dhe lëvore portokalli.
Vazhdoni me përzierje
Shitni 3 gota miell, 1 pako pluhur pjekje dhe 2 pako vanilje në masë.

Përzieni deri sa të bëni një masë.

Hedhni masën në një enë  të lyer me yndyrë.

Piqeni në furrën e parangrohur në 180 gradë për 35 minuta.

Pasi të ftohet në temperaturën e dhomës, hiqeni nga tepsia  dhe shërbejeni .

 


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu