Kek në gota të letrës

spot_imgspot_img

Perbersit:

2 vezë
1 gotë të çajit sheqer
1 gotë të çajit qumësht
1 filxhan vaj
1 vanilje
1 Pluhur pjekje
2,5 gota të çajit miell
NË BRENDËSI
100 gr Krem
100 gr çokollatë.

Pergatitja:

Vezët dhe sheqerin i derdhim në një enë dhe i përziejmë me mikser.

Pastaj ia shtojmë qumështin, vajin, vaniljën, pluhur pjekjën, miellin dhe e vazhdojmë përzierjën me mikser.

Gotat e letrës i mbushim me këtë përzierje, duke ia lënë një rend bosh.

Gotat i vëmë në furrë për pjekje në temperaturë 180 gradë celsius, pas pjekjës së kekave të vogël, ia largojmë letrën.

Për krem, qumështin e derdhim në një tenxhere dhe ia vendosim çokollatan për shkrierje.

Kekat ia largojmë pjesën e sipërme, brendësinë ia largojmë dhe ia derdhim kremin e përgatitur.

Pjesën e larguar më parë ia vendosim, përmbi ia hedhim sheqer pluhurin dhe i shërbejmë.

Ju bëftë mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTorta me grizë
Artikulli tjetërToptha me hurma dhe çokollatë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu