Kek Shtepie

spot_imgspot_img

Përbërësit: 
3 veze,
1 gote sheqer,
1/5 gote vaj ose gjalpe,
1 luge kafeje sode buke,
200 gr kos,
2-3 luge gjelle recel,
2 gota miell,
fruta te thata (sipas nevojes).

Përgatitja:
Hidhni vezet dhe sheqerin bashke ne nje kupe dhe rrihini mire. Me vone shtoni vajin, dhe kosin dhe perzijini mire. Me pas hidhni mbi te miellin me ngadale duke e perzier me rrahesen ne menyre qe brumi te mos kokerrizohet. Me pas i shtoni soden dhe recelin e frutat e thata. Hidheni masen e formuar ne nje tepsi (ose forme per kek) dhe vijeni te piqet ne 180 grade C ne furren e ngrohur me pare per 60-70 minuta. Pasi te jete pjekur nxirreni nga furri dhe lereni jashte te permbysur te djeresije.

/ Emathja.com

© 2021 – 2022, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakËmbëlsirë me Fruta dhe Ajkë
Artikulli tjetërKrostate me Qokollate

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu