Kek të Vegjël

spot_imgspot_img

Përbërësit: 
1 filxhan qumësht soje ose orizi
1 lugë çaji me uthull vere ose molle
1,25 gotë miell
2 lugë çaji me niseshte
1,5 lugë çaji me sodë buke
0,25 lugë çaji me kripë
1/3 gotë vaj luledielli ose ulliri
0,5 gotë sheqer
1,5 lugë çaji me sheqer vanilje
0,25 lugë çaji me esencë bajameje

Përgatitja:
Nxeheni furrën në temperaturë 175 °C dhe vendosni në tepsi format ku do ta hidhet brumi i kekeve. Përzieni qumështin e sojës ose orizit me uthull dhe lëreni të rrijë për disa minuta. Shto vajin, sheqerin, sheqerin e vaniljes dhe esencën e bajameve. Përziejini me mikser për disa sekonda. Shtoni miellin, niseshten, sodën e bukës dhe përzieni masën deri sa të bëhet e njëtrajtshme dhe pa kokrra. Mbushni format dhe lërini të piqen për 20-22 minuta. Lërini të ftohen pasi t’i nxirren nga furra dhe dekorojini me boronica apo fruta të tjera.
Kjo masë është për 12 keke të vegjël.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu