Kështu duket një koncept i rover-it për Hënën i frymëzuar nga Skoda

spot_imgspot_img

Automjetet në hapësirë ​​nuk janë asgjë e re, por Xtend Design është siguruar që të mos neglizhojë industrinë e automobilave nga Toka, ndërsa njerëzimi zgjerohet përtej planetit tonë.

Xtend Design prezantoi konceptin e një rover elektrik hënor në ngjarjen e ‘Javës së Hapësirës Çeke’ në fillim të këtij muaji.

Është një rover Luniaq i bazuar në automjetin MMSEV (Multi-Mission Space Exploration Vehicle) të agjencisë amerikane të hapësirës NASA, por dizajni është frymëzuar nga modeli Enyaq i Skoda.

Roveri u projektua nga Thomas Rousek, një arkitekt hapësinor në Xtend Design, i cili më parë ka punuar në laboratorin e avionëve të NASA-s.

“Ne duam të frymëzojmë njerëzit dhe t’u tregojmë atyre se si mund të zhvillojmë në mënyrë progresive teknologjitë tona dhe një ditë të jetojmë dhe të vozisim në vende të tjera përveç Tokës”, tha Rousek.

Rover u konceptua me teknologjinë Tweel rezistente ndaj gomave të Michelin, dhe dritaret e tij të mëdha do të ishin prej alumini të pastër. Kjo do t’i bënte ato më të qëndrueshme se xhami.

Shtresat e polietilenit do të mbronin astronautët nga rrezatimi, ndërsa kamerat stereoskopike të montuara në rover do të lejonin eksplorimin e momentit dhe ndihmën në operacionet autonome.

Në pjesën e pasme të roverit është një ndarje që do t’i lejonte astronautët të hynin drejtpërdrejt në kostume pa rrezikun e pluhurit ose grimcave të tjera që përfundojnë në kabinë.

Bateritë do të fuqizonin roverin dhe do të karikoheshin duke përdorur panele diellore në çati.

Nuk dihet ende nëse rover do të prodhohet. 

/ www.emathja.com

© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu