Kifle me Forma te Ndryshme

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 2 qeska tharm buke,
 • 1/2 lit qumësht,
 • 2-4 lugë sheqer,
 • pak kripë,
 • 2 vezë,
 • 1 filxhan kafeje vaj,
 • 1 sheqer vanileje,
 • afro 800 gr miell,
 • 1 vezë për lyerje,
 • susam,
 • 50 gr gjalpë.

  Përgatitja:
  Maja ulet në pak qumësht të vakët me 1 lugë të vogël sheqer dhe 1 lugë miell. Në qumështin e vakët shtohen tharmi i ardhur, vezët, vaji, kripa, sheqeri, sheqeri vanilje dhe mielli i situr.
  Brumi përzihet dhe pak tundet me lugë druri e pastaj derdhet në tavolinë të përmillur dhe ngjeshet mirë e mirë gjersa të gatuhet një brum i butë dhe i lëmuar.
  Brumi i butë vendoset në enë ku është zënë, lyhet me vaj për të mos krijuar kore, mbulohet për të ardhë dhe dyfishuar volumin për afro 2 orë në vend të ngrohtë.
  Brumi i ardhur ngjeshet pak, ndahet në afro 20 toptha.
  Hapen kuleçtë në madhësi pjate dhe, me ose pa djathë ose xhem brenda, mbështillen kiflet në forma të ndryshme.
  Kiflet vijnë 30-40 minuta, kyçet furra në 190 gradë C, pastaj lyhen me vezë të tundur, u hidhet mbi susam, nga një copëz gjalpë  dhe futen në furrë për t’u pjekur gjersa të fryhen e të marrin ngjyrë të kuqrremtë.
  Mbulohen me pecetë për 10 min. që të zbuten, pastaj shërbehen.

© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakMakarona me Peshk Ton
Artikulli tjetërTollumba

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu