Kifle me krem vanilje

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 450 gr miell,
 • 200 ml qumësht,
 • 2 te kuq te vezes,
 • 80 gr gjalpë të shkrirë,
 • 7 gr majë buke,
 • 3 lugë mjalte,
 • 1 lugë çaji kripë.

Për brumin:

 • 400 ml qumësht,
 • 40 gr nisheste,
 • 2 te verdha te vezes,
 • 1 pako sheqer vanilje.

Hapat:

Marrim një enë dhe shtojmë miellin, kripën dhe majën.

Shtojmë qumështin e vakët me të verdhat e vezëve dhe mjaltin.

Gatuajmë brumin, në fund shtojmë gjalpin e shkrirë, brumin e fituar e lëmë në ambient të ngrohtë derisa të dyfishohet.

Për krem, shtojmë 250 ml qumësht në tenxhere dhe e lëmë të vlojë.

Me qumështin e mbetur, trazojmë niseshtën, sheqerin, të verdhat e vezëve dhe vaniljën.

Masën e fituar ia shtojmë qumështit pak para vlimit, e përziejmë mirë vazhdimisht derisa të trashët.

Kremin e fituar e lëmë anash të ftohet, pasi brumi të jetë dyfishuar e t’hollojmë në trashësi rreth 5-6 mm në formë drejtkëndëshe.

E lyejmë me kremin e ftohur, pastaj rrotullohet në formë të rrolladës, rroladën e fituar e presim çdo 1-5 cm, i vendosim në tepsi të shtrira.

I lëmë të pushojnë rreth 20 minuta, kiflet i pjekim në temperaturë 200 gradë celsius.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu