Kifle me Molla

spot_imgspot_img

Përbërësit:
150gr gjalpë, 1 gotë të çajit vaj vegjetal, 1 gotë të çajit sheqer pluhur, 1 gotë të çajit jogurt, 1 vezë, gjysmë Pluhur pjekje, 1 vanilje, 4 gota miell.

Përbërësit e brendshëm:
3 molla, 1 gotë të çajit sheqer pluhur, 1 gotë të çajit arra, 1 lugë të gjellës kanellë.

Përgatitja:
Mollat bëni ne rende dhe i vendosni në një tigan për fërgim rreth 10 minuta, përmbi ia shtoni sheqer pluhurin dhe e përzieni.

Tiganin e largoni nga zjarri ia shtoni kanellën, arrat dhe e përzieni e gjithë glazurën.

Për brumë të gjithë përbërësit i derdhni në një enë dhe i përzieni mirë njërën me tjetrën.

Brumin e lëni në pritje rreth 1 orë, pas pritjës së nevojshme brumin e vendosni në tavolinë, e hapni ia vendosni përbërësit e brendshëm.

Kifleve ia japni formën tuaj të dëshiruar ose sikur në fotografi, i rëndisni në tepsi për pjekje në temperaturë 180 gradë celsius.

Pas pjekjës përmbi i hedhni sheqer pluhur.

Ju bëftë mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakByrek me Koper
Artikulli tjetërPite me Kërpudha dhe Presh

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu