Kifle pa Vezë

spot_imgspot_img

Përbërësit:
1L qumësht, 4filxhana vaj, 4luge kripë, 8luge sheqer, 1.5luge maja, miell.

Përgatitja:
Te gjitha perzihen deri sa te formohet brumi.

Lihet te qendroj deri sa te dyfishohet (afro 40-50 minuta).

Pastaj ndahet ne kuleq te mdhej.

Cdo kuleq shtrihet dhe pritet ne 8 pjes ne form trekendeshi.

Ne mes te formes trekendesh hedhim (ajrokrem,ose ndonje lloj mermelate ) dhe mbeshtilleen , renditen ne tepsi, i leme 20 minuta te qendrojne dhe pastaj i fusim ne furre per tu pjekur.

Pasi te piqen i lyejm me sherbet sa jan te nxehta (SHERBETI :8 luge sheqer, 5 luge uj te nnxehet).


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakPite me Laker
Artikulli tjetërPetulla me Sherbet

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu