Kifle të buta për fëmijë

spot_imgspot_img

Perbersit:

200 ml Krem
3 vezë
1 lugë gjalpë
1 gotë qumësht i vakët
1 lugë të çajit kripë
gjysmë maje
gjysmë kg miell
200 ml Krem.

Pergatitja:

Të gjithë përbërësit e lëngshëm i derdhni në një enë, dalë nga dalë ia shtoni miellin.

Do ta përfitoni një brumë të butë, i cili nuk ngjitet në dorë.

Nga ky brumi i ndani kulaçet të vogla, kulaçet i hapni në formë të shiritave dhe ia japni formën e trefijeve.

Nga kjo masë do ti përfitoni 9 kifle, të cilat i rëndisni në tepsi dhe i lyeni me të kuqët e vezes dhe copa të bademit.

Tepsinë me kifle e pjekëni në temperaturë 170 gradë celsius për 15-20 minuta.

Ju bëftë mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakKatmer me tahin
Artikulli tjetërKifle me djathë – Receta

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu