Kifle të Shpejta me Djathë

spot_imgspot_img

Përbërësit:
miell, 2 te bardha te vezes, 100gr gjalpë, 1 gotë kos, 1 pluhur për pjekje, djathë, kripë.

Përgatitja:
Në një enë e përziejmë kosin me të bardhët e vezës, pluhurin për pjekje dhe kripën.

Pasi të jenë përzier mirë fillojmë të shtojmë miellin dhe gjalpin e zbutur.

Miell shtojmë derisa të formohet një brumë që të ndahet nga duart.

Pastaj brumin e ndajmë në disa pjesë dhe secilën e hapim veç e veç dhe ju hedhim djathin, pastaj i mbështjellim në formë të rrumbullakët dhe i vendosim në tavën për pjekje.

Sipër i lyejmë me të verdhët e vezës.

Futen në furrë dhe pjeken në temperaturë 250 gradë celsius derisa të marrin ngjyrë ari. Ju bëfshin mirë.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakKrofne të Mbushura me Çokollatë
Artikulli tjetërKaçamak

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu