Krelanë misri me grizë

spot_imgspot_img

Perbersit:

2 gota miell misri
1 gotë grizë/ermik/semolina
1 gotë kos
1/2 pluhur pjekurinash
pak tharm buke
2 vezë
½ gotë vaj
2 ½ gotë ujë me gaz
100 gr djath.

Pergatitja:

Masa e gotës është 200 gr.

Bëjmë të gjithë përbërësit bashkë duke krijuar një brumë të hollë.

Brumi hidhet në tepsinë e mbuluar me letër kuzhine dhe 5 minutat e para piqet në furrën e parangrohur në 200 gradë. Pastaj temperatura ulet në 180 gradë.

Pjekja zgjat afro 40 minuta.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakPetulla me banane
Artikulli tjetërSimite me nohut

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu