Krem tortë pa pjekje me qershi

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 0.5 kg qershi
 • 7 dl ujë
 • 14 lugë sheqeri
 • 3 sheqer vanilje
 • -14 lugë mesatare bollgur
 • Për fill:
 • 4 pudinga vanilje
 • 1.5 litra qumësht
 • 10 lugë mesatare sheqeri
 • 2 sheqer vanilje
 • Për të dekoruar:
 • 2-3 krem të bardhë

Përgatitja:

Së pari përgatisni koren e poshtme për bazën e qershisë dhe bollgurit. Vendosni qershitë në një tas, shtoni sheqerin dhe sheqerin e vaniljes dhe derdhni sipër ujë. Vendosini qershitë në zjarr dhe kur të vlojë, lërini të ziejnë për rreth 10 minuta. Pas kësaj, hiqeni nga nxehtësia dhe prisni të trashet , pastaj derdhni bollgurin ngadalë dhe trazoni qershitë gjatë gjithë kohës në mënyrë që bollguri të mos grumbullohet. Pastaj kthejeni tiganin në nxehtësi dhe gatuajini qershitë për 10 minuta, duke i trazuar ngadalë gjatë gjithë kohës.

Përgatitni një tepsi më të madhe, me letër për pjekje dhe lageni me ujë të ftohtë. Pas kësaj, derdhni mbushjen e qershisë në tepsi dhe shpërndajeni në mënyrë të barabartë në të gjithë sipërfaqen me një lugë. Kjo mbushje do të jetë kore e poshtme për tortën.

Tani zijeni pudingat sipas udhëzimeve. Vendoseni pluhurin e pudingut në një tas, më pas shtoni sheqerin dhe sheqerin e vaniljes. Pastaj hedhni pak nga sasia e përgjithshme e qumështit dhe derdhni atë në pluhurin e pudingut dhe përzieni mirë. Vendosni qumështin të nxehet, kështu që kur qumështi të vlojë, derdhni pluhurin e përgatitur të pudingut. përzieni gjatë gjithë kohës dhe gatuaj për disa minuta. Pastaj hiqeni nga nxehtësia e hidheni menjëherë në bazën e qershisë.

Prisni që të ftohet pak në temperaturën e dhomës, pastaj vendoseni në frigorifer të ftohet plotësisht.

Në fund, rrihni kremin sipas udhëzimeve dhe kur ëmbëlsira të jetë ftohur, nxirrni nga frigoriferi dhe lyeni me krem ​​të bardhë.

Dekoroni tortën e qershisë me qershi, ose çokollatë të grirë, ose sipas dëshirës.

Ju bëft mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu