Krempite me Biskota

spot_imgspot_img


Përbërësit:

300 gr biskota katrore, 200 ml qumësht të ftohët, 1.5 l qumësht, 10 luge sheqer, 2 sheqer vanilje, 5 qese puding vanilje, 400 ml qumësht të ftohët, 5 qese Krem pana me pluhur per krem pana(shllag), 10 gr zhelatine pluhur.

Përgatitja:
Ne kallepin me madhesi 25×35 shtrijme biskotat e njomura ne qumesht,shtrijme dy shtresa te cilat I lyejm shume pak mes veti me kremin e fituar vetem sa te ngjiten mes veti.

Per kremin e pudinges veme qumeshtin te vloje me sheqerin kurse paraprakisht ndajm pak qumesht te ftohet per tretjen e pluhurit te pudingave.

Kur qumeshti vlone shtojme pudingat e tretura dhe perziejme derisa te trashet kremi.

Ne nderkohe perziejme krem panen me qumeshtin derisa te trashet ne shkume te forte,dhe bashkojme me kremin e vaket te pudines dhe perziejme.

Pastajs htojme edhe zhelatien e njomur ne 4 luge uje te ftohet per 5 minuta dhe me pas e ngrohim me po ate uje derisa te shkrihet mire zhelatina port e MOS vloje.

Edhe zhelatien e shtojme tek kremi dhe perziejme mire.

Kremin e fituar e qesim mbi shtresen me biskota dhe rrafshojme mire.

Persiper dekorojme me biskota te thermuara imet.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu