Krofne për Syfyr

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 250 gr miell i butë
 • 250 gr miell i egër
 • 1 tharm buke
 • 100 gr gjalpë
 • 50 gr sheqer
 • 1 vezë
 • 2 te verdha te vezes
 • 2,5 decilitra qumësht
 • 1 lëvore limoni
 • 1 decilitër vaj
 • 200 gr marmeladë kajsie
 • 2 lugë sheqer pluhur.

Pergatitja:

Në enë të përshtatshme bashkohen qumështi, 1 lugë e vogël sheqer dhe 1 lugë e vogël miell, përzihen të gjitha dhe lihen në vend të ngrohtë për të ardhur.

Në një enë tjetër bashkohen gjysma e miellit të butë dhe gjysma e miellit të egër, shtohen sheqeri i mbetur, të verdhtë e vezëve, veza, lëvorja e grirë e limonit, gjalpi dhe tharmi i ardhur dhe të gjitha përzihen mirë.

Pastaj gradualisht shtohet mielli i mbetur dhe ngjishet me dorë gjatë tërë kohës, derisa brumi të fillojë të fillojë të ndahet nga gishtërinjtë, brumi i ngjeshur lihet në vend të ngrohtë për të ardhur.

Brumit të ardhur i hedhet mielli dhe ai t’hollohet me pete në trashësi 1 centimetër, me kallëp të rrumbullakët nxirren krofnet dhe renditen në tavolinë pune dhe lihen për të ardhur edhe 20 minuta.

Krofnet e ardhura shtypen me dorë në mes, me qellim që në to formohet nga një thellim i vogël, në një tenxhere të gjerë nxehet vaji, lëshohen në të krofnet dhe fërgohen derisa të skuqen, së pari në njërën anë e pastaj në anën tjetër.

Në pjesët e thelluara të krofneve të fërguara vendoset nga një lugë marmelatë kajsie ose kumbullë dhe përmbi u hedhet sheqer pluhur.

Ju bëftë mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu