Krofne

spot_imgspot_img

Përbërësit:
500ml qumësht i vakët, pak tharm buke, 4 vezë, 3 lugë buke sheqer, 1 lugë buke kripë, 1kg miell, 4dl vaj për fërgim.

Përgatitja:
Përziejmë tharmin me pak qumësht të vakët dhe i hedhim pak sheqer e pak kripë nga masa që përmendem më lart.

E lejmë 10 min deri sa të vie.

Pastaj aty qesim edhe kripen dhe sheqerin tjetër dhe 4 t`kuqtë e vezëve.

I perziejmë me dorë gradualisht duke e shtu miellin dhe duke i shtu të bardhat e vezëve një nga një.

I perziejmë ashtu deri sa të formohet një brum i cili nuk të ngjitet për duar.

Pastaj brumin e qesim në një enë dhe e mbulojmë e lëmë deri sa të vie.

Kur të vie brumi e përziejmë me duar te lagura në ujë.

Përsëri e lëmë të vie dhe kështu 2 apo 3 her e përsërisim këtë procedurë.

Në fund e qesim mbi tavolinë i qesim pak miell dhe e tëhollojmë me tëhollues.

Me gotë uji nxjerrim forma të rrumbullakta dhe i lëmë te mbuluara ashtu për gjysëm ore.

Ngrohim vajin dhe krofnet fillimsht i rrotullojmë(ana që ka qenë përmbi e qesim ne vaj më së pari) dhe i qesim të fërgohen.

Përmbi iu qesim sheqer pluhur,apo i mbushim me marmeladë ose eurokrem.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakByrek me Rrathë
Artikulli tjetërKrofne të Mbushura me Çokollatë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu