Mantija me Mish

spot_imgspot_img

Përbërësit për brumin:
1 kg Miell,
1 luge gjelle kripe,
uje te vaket.

Për mbushjen:
1 kg mish te bluar (te kete yndyr mesatare jo te tepruar),
5 qepe te medha,
5 luge vaj,
kripe,
1 pako biber te zi.

Përgatitja:
I grijme qepet me thike as teper imet e as teper trash, i fergojme qepet me 5 luge vaj, kur zbutet pak qepa e qesim mishin e fergojme 10 minuta ja qesim 1 luge te qajit kripe edhe 1 pako biber te zi e perzijme mire e largojme nga zjarri per njo 20 minuta. Brumin qe ka pushu gjate procesit te mishit e ndajme ne kuleq te medhenje 8. I t’hollojme me okllagi ne madhesi te pjates, i lyej me vaj, i qesim nje mbi nje edhe i zmadhojme deri sa te bohet trashesija 1 cm e prejme me thike katrore e qesim nga 1 luge te kafes mish. I mbeshtillim dhe i rendisi ne tepsi. Pjeken 30-40minuta ne temperature 200 grade.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakAmerican Pancakes
Artikulli tjetërPite Amerikane

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu