Mini Rollada me Banane

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 4 vezë,
 • 120gr gjalpë e shkrirë,
 • 4 lugë gjelle sheqer,
 • 1 vanilje,
 • 2 lugë çaji pluhur paste(pecive),
 • 1 gotë qumësht,
 • 2 gota miell,
 • 1 lëkurë limoni edhe lengun,
 • 1 Krem vanilje ose puding vanilje,
 • banane,
 • kokos për lyerje.

Përgatitja:

Rrahim vezet ne nje ene se bashku me sheqerin pastaj pasi masa te jete shkumuar hedhim gjalpin edhe qumeshtin dhe vazhdojme e perziejm me tel kuzhine, pastaj hedhim vaniljen dhe gradualisht shtojme miellin e perzier me peciven, masene fituar e shtrime ne nje tepsi te gjere katrore te shtruar me leter kuzhine dhe e pjekim ne 180 grad per 30 min.

Pastaj pergadisim kremin e vaniljes sipas udhezimeve qe shkruan ne pako me 1 gote qumesht ose 2 varsisht nga sasia dhe masene pjekur e lyejm pasi te ftohet dhe ne fillim e vendosim bananen i bejme nje mbyllje me peten dhe cdo mini rolad e kalojme ne leneg limoni dhe pastaj e rrokullisim ne kokos.

Me te gjitha veprojme njelloje deri sa masa te perfundoj.

Sherbehet pas dy ore. Ju befte mire…

Kshille nese eshte peta ne tepsi me te mdha e lyn peten me krem ia vendos bananen dhe e mbeshtjell vetem deri sate bashkohen dy skajet e petes dhe aty e pren tani vazhdon me mbeshtjellje tjeter dhe i pren sipas deshires madhesine.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakËmbëlsirë Bardhë e Zi
Artikulli tjetërGurabija me Mjaltë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu