Morgan zbuloi Plus 8 GTR, veturën e saj më të fuqishme

spot_imgspot_img

Pas skicave të dizajnit të lëshuara në muajin shkurt, Morgan zbuloi Plus 8 GTR.

Është e para nga vetëm nëntë kopjet e përfunduara dhe të ngjyrosura me ngjyrë të kaltër. Kjo nuk është e vetmja lidhje me BMW-në pasi vetura retro sportive fuqizohet nga motori N62 i kompanisë bavareze, një motor atmosferik V8 nga i cili marka luksoze gjermane ka hequr dorë prej kohësh.

Është një motor 4.8-litërsh N62B48 që fuqizon X5 4.8i / 4.8iS, ose gjeneratën e dytë E70 të modelit në fjalë. Në modelin Morgan, ky motor zhvillon 375 kuaj/fuqi, ose 20 më shumë se X5. Ai është gjithashtu pak më i fuqishëm se konfigurimi i motorit të ndërtuar në 550i, 650i dhe 750i në mesin e viteve 2000, i cili jepte 362 kuaj/fuqi.

Vetura është një kujtesë e asaj të garës së viteve 1990 dhe projekti filloi kur Morgan doli me disa shasi disa vite më parë. Disa kopje të tjera do të dorëzohen deri në fund të muajit, dhe e fundit gjatë tremujorit të parë të 2022.

Çdo klient kishte mundësinë të punonte me ekipin për të krijuar një makinë vërtet unike. Pesë nga nëntë veturat janë shitur për eksport, ndërsa katër mbeten në Britani të Madhe. Klientët mund të zgjedhin midis një transmetimi manual dhe automatik me 6 shpejtësi, si dhe një timon në të majtë ose në të djathtë.

Akordimi i motorit dhe i dy tubave të shkarkimit jo vetëm që rezultoi në një rritje të fuqisë, por edhe në përgjigje të presionit të pedalit të gazit, i cili mund të krahasohet me modelin e vjetër Plus 8. 

/ www.emathja.com

© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu