Muffins

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 4 vezë
  • 200 gr sheqer
  • 5 gr vanilje
  • 5 gr lëkurë limoni (e grirë)
  • 100 gr rrush i thatë
  • 250 gr miell
  • 150 ml vaj
  • 5 gr sodë buke
  • 60 gr kakao
  • 80 ml kos

Përgatitja:

Hedhim 4 vezët në një tas dhe i rrahim mirë me një rrahës elektrik.

Shtojmë sheqerin, vaniljen, lëkurën e limonit dhe rrushin e thatë dhe vijojmë me përzierjen.

Më pas shtojmë miellin dhe e përziejmë mirë derisa brumi të tjetër homogjen.

Hedhim vajin, ndërsa e përziejmë. Shtojmë dhe sodën e bukës.

Më pas kakaon dhe e përziejmë me një spatula.

Hedhim dhe kosin në fund dhe e trazojmë mirë.

Mbushim format e muffins dhe i pjekim në 170 gradë Celsius për 25 minuta.

Pasi t’i heqim, i mbushim sipër me pak çokollatë të shkrirë.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakKujmak
Artikulli tjetërKek me Çokollatë dhe Vanilje

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu