Nga Siena te Tottenham: rekordi i veçantë i arritur nga Antonio Conte!

spot_imgspot_img

Antonio Conte u zhyt në aventurën e tij të re me Tottenhamin dhe në raundin e tij të dytë në Premier League arriti të mposht Leeds United të Marcelo Bielsa 2-1. Spurs kanë fituar një ndeshje të vështirë në permbysje dhe po përpiqen të fillojnë të mësojnë diktatet teknike të trajnerit të Salentos, i cili pas fitores në Conference League ndaj Vitesse dhe barazimit në shtëpi ndaj Evertonit të Rafa Benítez në ndeshjen e tij të parë në kampionat, gjeti 3 pikët falë golave ​​të Hojbjerg dhe Reguilon në pjesën e dytë.

Ish-trajneri i Interit ka mbërritur së fundmi për të zëvendësuar Nuno Espírito Santo, i cili ishte zgjedhur verën e kaluar pasi klubi londinez ishte përpjekur të sillte Conten fillimisht: rikthimi i tij u prit me kënaqësi të madhe në Angli, pasi Chelsea i tij ishte ekipi i fundit para dominimit Manchester City-Liverpool.

Me tre pikët e marra në ndeshjen kundër Leeds Conte-s, ai mori fitoren radhazi numër 17 në shtëpi mes atyre të fituara në stadiumin Giuseppe Meazza kur ishte në krye të klubit aktual kampion italian dhe atyre në stadiumin e Tottenham Hotspur: për më tepër, sipas sa raporton Opta, ish-trajneri i kombëtares italiane ka fituar ndeshjen e parë në shtëpi në ligë me secilin nga pesë klubet e tij të fundit (Siena, Juventus, Chelsea, Inter, Spurs).

Tottenham është një sfidë e re për Antonio Conte, duke qenë se Spurs nuk kanë fituar një trofe për më shumë se dhjetë vjet (2008) dhe Premier mungon që nga viti 1961: pas aventures negative të José Mourinho dhe Nuno Espírito Santo, tani është në dorë Antonio Conte i jep stabilitet projektit të Daniel Levy-t dhe rinis Tottenham-in, fillimisht në zonat fisnike të tabelës dhe më pas si një nga pretendentët për titull…

/ www.emathja.com

© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu