Nissan planifikon 23 vetura të reja elektrike

spot_imgspot_img

Nissan dëshiron të zgjerojë gamën e saj të veturave elektrike dhe të vendoset kundër prodhuesve kinezë dhe amerikanë.

Konkurrenca për tregun global të veturave elektrike vazhdon ende.

Kompania japoneze Nissan gjithashtu dëshiron të luajë një rol të madh këtu dhe të promovojë elektrifikimin e flotës së veturave me investime miliarda.

Për këtë qëllim, 2 trilion jen (rreth 15.6 miliardë euro) do të investohen gjatë 5 viteve të ardhshme, njoftoi kompania të hënën.

Strategjia e re afatgjate e quajtur “Nissan Ambition 2030 ” përfshin prezantimin e 23 modeleve të reja elektrike deri në vitin financiar 2030/2031 (1 prill).

Deri atëherë, më shumë se gjysma e flotës globale të markave Nissan dhe Infiniti do të përbëhet nga automjete me lëvizje elektrike, siç njoftoi më tej kompania.

“Me Nissan Ambition 2030 ne do të drejtojmë epokën e re të elektrifikimit”, tha shefi i Nissan, Makoto Uchida.

Veturat elektrike nga prodhuesit gjermanë po bëhen gjithashtu gjithnjë e më të njohura.

Sipas një studimi të publikuar në gusht nga konsulenca e menaxhimit PwC, tregu për veturat plotësisht elektrike aktualisht dominohet ende nga prodhuesit kinezë dhe amerikanë. 

/ www.emathja.com

© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu