Një jetë te Man United dhe trofe pafund | Largohet ikona: Shihemi në tribunë! Kur firmosa shumë vite më parë…

spot_imgspot_img

Michael Carrick ka vendosur të japë dorëheqjen si trajner i ekipit të parë dhe të largohet nga klubi pas përfundimit të periudhës së tij si i perkohshem ne stol dhe pasi kishte punuar si ndihmnes.

John Murtough, drejtor i klubit, e komentoi: “Michael largohet me falënderimet më të sinqerta dhe urimet më të mira të të gjithëve te Manchester United pas 15 vitesh shërbimi të jashtëzakonshëm për klubin si lojtar dhe si trajner. Ndërsa jemi të trishtuar që e shohim të largohet, ne e respektojmë dhe e kuptojmë vendimin e Michael.

Ai do të njihet gjithmonë si një nga mesfushorët më të mirë në historinë e Manchester United dhe, së fundmi, si një trajner i shkëlqyer që ka punuar pa u lodhur nën drejtimin e dy trajnerëve për të ndihmuar në zhvillimin e skuadrës së fortë të cilën Ralf tani do ta marrë në krye.

Ne jemi mirënjohës për udhëheqjen e qëndrueshme që ka treguar Michael gjatë kësaj periudhe të tranzicionit menaxherial dhe, ndërsa ai tani po largohet nga përfshirja e përditshme, ai gjithmonë do të jetë i mirëpritur të kthehet si një legjendë e klubit”.

Michael Carrick tha: “Koha ime në këtë klub të madh do të renditet gjithmonë si vitet më të mira të karrierës sime. Kur nënshkrova për herë të parë mbi 15 vjet më parë, kurrë në ëndrrat e mia më të çmendura nuk mund të kisha imagjinuar të fitoja kaq shumë trofe dhe sigurisht nuk do t’i harroj kurrë kujtimet fantastike si lojtar dhe si anëtar i stafit teknik.

Megjithatë, pas shumë mendimeve dhe diskutimeve, kam vendosur që tani është koha e duhur që unë të largohem nga klubi. Dua të regjistroj falënderimet e mia për të gjithë lojtarët dhe një përmendje e veçantë shkon për stafin e dhomës së pasme, duke punuar me orë të gjata me një grup kaq të madh njerëzish ka qenë një kënaqësi e vërtetë dhe kam krijuar disa miqësi të gjata.

Unë jam dhe do të jem gjithmonë një tifoz i Manchester United dhe do të vij te shoh sa më shumë ndeshje të jetë e mundur. Unë do të doja t’i uroj Ralf Rangnick, stafit, lojtarëve dhe tifozëve gjithë të mirat për të ardhmen dhe mezi pres të jem në tribune dhe të mbështes djemtë si tifoz.”

Michael luajti 464 ndeshje për Manchester United midis 2006 dhe 2018, duke fituar pesë tituj të Premier League, FA Cup, dy Kupa të Ligës, UEFA Champions League, UEFA Europa League dhe FIFA World Club.

Ai iu bashkua stafit të trajnerëve të ekipit të Parë kur u terhoq ne vitin 2018 dhe shërbeu ndihmes trajner si per Jose Mourinho ashtu edhe Ole Gunnar Solskjaer.

/ www.emathja.com

© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu