Omletë e Pjekur

spot_imgspot_img

Përbërësit për 4 persona:

  • 2 speca të vegjël të kuq
  • presh
  • 40g gjalpë
  • 4 vezë
  • 2 lugë djathë parmexhan
  • 2 lugë kaçkavall,
  • 2 lugë miell, një maje thike tharmë, kripë,  piper i bluar i bardh dhe majdanoz.

Përgatitja:
Specat lani, hiqjani farat dhe preni në copa katrore. Preshin pastrojeni, hiqjani pjesën e stapit, ndërkaq pjesën e gjelbër preni në rrathë.

Këto perime të përgatitura hidhni në një tigan të madh, shtoni gjysmën e sasisë së gjalpit të prerë në fleta, hidhni kripë dhe zieni 5 minuta duke lëvizur vazhdimisht tiganin.

Nga të bardhët e vezëve dhe pak kripë i përzieni. Posaçërisht përzieni gogëluqet e vezëve, hidhni të dy djathërat, pak kripë dhe piper të bardhë dhe miellin të cilin më parë e keni përzier me tharm. Përzieni derisa të bëhet masë homogjene dhe gradualisht, me kujdes përzieni, shtoni dëborën nga të bardhët e vezëve.

Këtë masë hidheni në enë të lyer rezistuese ndaj nxehtësisë, sipër rregulloni perimet e ziera dhe piqni 20 minuta në furrë shporeti në 180 gradë.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakPite Italiane
Artikulli tjetërKek me Kos

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu