Panna Cotta

spot_imgspot_img

Perberesit:
Kremi i pare:
3dl hoplla,
2dl jogurt,
250gr cokollate (milka),
5 fleta xhelatine.

Kremi i dyte:
3dl hoplla,
200gr cokollate e bardhe,
5 fleta xhelatine.

Pergatitja:
Kremi i pare: Ne nje ene me uje te ftohet hedhim fletet e xhelatines dhe i leme anash.
Ne nje ene tjeter ziejme hopplen dhe ja qesim cokollaten, e perziejme derisa te shkrihet cokollata pastaj e heqim prej zjarrit dhe ja shtojme xhelatinen. Prape e perziejme mire derisa te shkrihet xhelatina.
Ne fund kesaj mase ja shtojme jogurtin.
I mbushim gotat ( 1/3 e gotes ose gjysmen) dhe i kthejme shtrembet qe te marrin formen si ne foto.
I leme ne frigorifere qe te forcohen (ngrihen) per 3-4 ore.
Kremi i dyte pergatitet njejte sikurse kremi i pare. Pasi qe e kemi pergatit kremin i mbushim gotat (gjysmen tjeter te gotes), dhe i dekorojme sipas deshires me peme.

Recete e derguar nga Bukurije Kasumi


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTorte me Boronica
Artikulli tjetërËmbëlsirë me Fruta Mali

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu