Për herë të parë Dybala zbulon kuptimin e vërtetë të nofkës “La Joya”: “E dini gabim të gjithë, nuk është lumturi…”

spot_imgspot_img

Intervistë e gjatë nga Paulo Dybala me revistën e modës L’Officiel, me qendër në Arabinë Saudite.

“Të behesha futbollist ka qenë gjithmonë ëndrra ime, që kur isha fëmijë. Fillova në fusha në Argjentinë dhe nuk u ndala kurrë…”

Szonet e luajtura deri tani.
“Udhëtimi im nisi si fëmijë, nga fushat e futbollit të Kordobës në Argjentinë. Më pas pata mundësinë të vija të luaja në Evropë, një ëndërr për mua. Arrita në Itali te Palermo dhe më pas te Juventus ku jam tani. Ne shtate sezone fitova Scudetto, Kupa Italie dhe Superkupa. Jam i lumtur që kam shënuar mbi 100 gola, por kam ende shumë objektiva për të arritur dhe arritur në karrierën time”.

Kush ju frymëzoi?
“Unë kurrë nuk jam frymëzuar vërtetë nga askush në karrierën time si futbollist, gjithmonë jam përpjekur të rritem dhe të dukem me respekt për shumë kampionë, por gjithmonë jam përpjekur të përmirësohem. Edhe pse kur isha i vogël babai im gjithmonë merrte të stërvitesha dhe ishte për mua burim frymëzimi”.

Pse nofka “La Joya”
“Kjo do të thotë “xhevahir”. Më është dhënë për herë të parë në Argjentinë në Laguna Larga nga një gazetar që më ka parë të luaja në Instituto, ekipi im. Është një pseudonim që më pëlqen. Fjala tingëllon si gëzim, lumturi, por në realitet do të thotë xhevahir. Pastaj në Palermo më vunë edhe pseudonimin “Picciriddu”, që do të thotë djalë i vogël”.

Rreth të ardhmes së afërt.
“Unë jetoj gjithmonë duke parë nga e ardhmja dhe duke menduar për qëllimet që do të doja të arrija; të jem një lojtar i rëndësishëm i Juventusit dhe të rritem si person, si njeri. Kam ende shumë synime për të arritur si në ekipin tim ashtu edhe në ekipin kombëtar.

Më pëlqen të luaj për vendin tim, më bën të ndihem më afër atdheut tim, me origjinën time. Sigurisht që ëndërroj të fitoj një Botëror, ashtu siç do të doja të fitoja Ligën e Kampionëve. Punoj çdo ditë për të arritur këto rezultate. .

/ www.emathja.com

© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu