Petulla me cokokrem

spot_imgspot_img

Perberesit:

3 kokrra veze
270 ml uje
50 g sheqer
65 g gjalp
20 ml len limoni
170 g miell.

Pergatitja:
Ne fillim uji dhe sheqeri bashke me gjalpin vendosen te ziejne dhe me pas i shtojme lengun e limonit.
Shtojme miellin dhe me ndihmen e luges se drurit e perziejme miellin derisa te shkeputet nga tenxherja e te piqqet me yndyren.
Brumin e krijuar e hapim pak dhe i shtojme vezet nje nga nje.
Ne perfundim brumi merr nje ngjyre te verdhe dhe ne kete menyre eshte gati te behet petullat.
I japim forme brumit me ndihmene e dy lugeve dhe i skuqim ne vaj e nxehte sa te marrin ngjyre kafe.
Ne nje shiringe kuzhine hedhim cokokrem dhe i mbushim petullat nga brenda.
Serviren siper me sheqer pluhur.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTrigona
Artikulli tjetërKifle të ëmbla

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu