Petulla me Pak Vaj

spot_imgspot_img

Përbërësit:
1 liter qumesht te vaket,
4-5 veze,
gjysem luge te gjelles kripe gjysem sheqer,
1 luge gjelle maja buke pluhur ose 2 qese te vogla,
pak vaj,
2 peciva, (baking powder)
miell sa eshte e nevojshme.

Pergatitja:

Zejme brumin duke hedhur perberesit me rradhe. Hedhim majane bashke me sheqerin,kripe, vezet, qumshin,miellin ne fund bashke me peciven.

Bejme nje brume me te bute se te byrekut dhe e leme te vije. Per nje rezultat me te mire mundemi brumin ta perziejme here pas here.

Ne fund kur ka ardhur brumi mjaftueshem e hapim mbi tavoline te sperkatur me miell. Hapim nje pete ne trashesi 1 cm dhe i prejme ne forma me gote rrumbullak ose me thike katrore.Ne nje ene te thelle hedhim shume vaj se petullat fryhen me mire nuk duhet te prekin ne ene.Vaji sigurisht i nxehte dhe sa kemi hedhur po aq ka per te mbetur.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu