Picë e shijshme

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 500 g mish të bluar,
 • 500 g miell,
 • 50 g tharmë të freskët,
 • 100 ml qumësht,
 • Një lugë e vogël kripë,
 • 2 kokë hudhra,
 • 4 lugë vaj,
 • 2 speca të gjelbër,
 • 1 lugë pure domateje,
 • 1 konservë 400 g domate të qëruara,
 • 1 lugë erëza për pica,
 • 350 g misër të ëmbël nga konserva,
 • 150 djathë të integruar ementaler.

Përgatitja:

Në një enë përzieni miellin dhe tharmin, në tjetrën ngrohni 300 ml ujë dhe qumësht.

Gjysmën e sasisë së qumështit qiteni në miellin me tharm, mbulojeni dhe lëreni të qëndrojë 15 minuta.

Përzieni pjesën e mbetur të qumështit, dy lugë vaj, qitni kripë dhe lëreni në vend të ngrohtë 60 minuta që të bymehet.

Në pjesën tjetër të vajit të ngrohur fërgoni hudhrat e grira dhe specin, shtoni mishin, purenë dhe domatet e qëruara dhe fërgoni 15 minuta.

Brumin ngjisheni, ndajeni në 4 pjesë, zhvillojeni në rrathë prej 20 cm, tërhiqni skajet vendoseni në tepsi, lyejeni me përzierjen e mishit, qitni misrin e kulluar, erëzat, djathin ementaler dhe piqeni në furrë në 200 gradë celsius.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakËmbëlsirë pa sheqer
Artikulli tjetërKulaç me kajmak

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu