Piroshka me mish për syfyr

spot_imgspot_img

Perberesit:

 • 600 gr miell
 • 2 decilitra ajkë
 • 200 gr gjalpë
 • 1 tharmë i freskët
 • 1 decilitër qumësht
 • 500 gr mish i bluar
 • 1 kokë qepë
 • 3 decilitra vaj
 • 1 lugë e vogël sheqer
 • melmesa
 • Biber i zi
 • kripë.

Pergatitja:
Qepa ngrihet imët dhe kaurdiset në pak vaj, derisa të skuqet. Pastaj shtohet mishi i bluar dhe vazhdon kaurdisja derisa të zbutet mishi.

Nga fundi i kaurdisjës shtohen mëlmesa sipas shijës, në enë të përshtatshme bashkohen qumështi i vakët, tharmi, një lugë e vogël miell dhe një lugë e vogël sheqer.

E tëra përzihet dhe lihet në vend të ngrohtë për të ardhur, në një enë të veçantë bashkohen gjalpi, ajka, 300 gr miell dhe tharmi i ardhur.

Hedhet kripë sipas shijës, pastaj gradualisht shtohet mielli i mbetur dhe ngjishet me dorë tërë kohën, derisa brumi të fillojë të ndahet nga gishtërinjtë, brumi i ngjeshur lihet për të ardhur.

Brumi i ardhur spërkatet me miell dhe t’hollohet me petës në trashësinë 5 milimetra, nga peta e t’holluar nxirren katrorë.

Në pjesën qëndrore të çdo katrori vendoset nga pak mbushje mishi dhe një shkop kaçkavalli, pjesët anësore mbështillen për nga brenda dhe katrorët bëhen role.

Piroshkat e përgatitura fërgohen në vaj të nxehtë, derisa të skuqen.

Ju bëftë mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakMantija Kosove
Artikulli tjetërMantia praktike

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu