Pite e shpejtë me patate

spot_imgspot_img

Përbërësit:
2 kg patate
200 gr miell
150 ml vaj
kripë sipas shijes
piper i zi sipas shijes
2 qepë ose presh(purri)
100 gr margarin

Pergatitja:

Patatet i qerojme, grijme ne rende.

Perziejme patatet,vajin,dhe melmesat.

Ne fund shtojme miellin dhe perzijme me dore.

Shtojme qepen e grire imet ose preshin,sipas deshires mund te shtohen edhe kungulleshka ne rende.

Taven e lyer me vaj e ngrohim ne max. shtojme masen,rrafshojme dhe pjekim ne 220 grade per 30 minuta.

Servojme te nxehte me kos,sallate.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakPetulla me Pak Vaj
Artikulli tjetërGurabija të miellit

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu