Pite e shpejtë

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 500 gr petë për pite
  • 50-400 gr djathë
  • 100 ml kos
  • 100 ml ujë me gaz
  • 4 vezë
  • 100 ml vaj
  • kripë.

Pergatitja:

Perzijejme vezet,kosin,ujin me gaz dhe kriposim pak sipas shijes.

Ne taven e lyer me vaj qesim nje pete te cilen e sterpiim me vaj te nxehte(vaj te djegur),serish pete dhe serish e sterpikim me vaj.

Me pas qesim nga djathi i thermuar,shtojme dhe tri pete tjera duke i sterpkur njesoj dhe prap djath,prap petet dhe ne fund sterpkim me vaj te nxehte.

Pastaj shtojme persiper perzierjen e vezeve,kosit dhe ujit me gaz duke mbuluar tere siperfaqen.

Presim ne katrore dhe pjekim ne temp.180 grade per 35 minuta.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakByrek me kos
Artikulli tjetërPite me speca

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu