Pite me speca

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 4 petë për pite
 • 8 speca
 • ½ kg gjizë
 • 4 vezë
 • 100 gr përshutë
 • 100 gr kërpudha
 • 200 gr kaçkavall
 • 2 decilitra ajkë
 • 5 lugë vaj
 • 3 lugë qumësht
 • melmesa.

Pergatitja:

Të bardhtë e vezëve ndahen nga të verdhtë dhe tunden derisa të fitohet një shkumë e trashë.

Në enë të përshtatshme bashkohen shkuma e të bardhëve të vezëve dhe gjiza, shtohen mëlmesa sipas shijës dhe përzihen ngdalë, në enë të veçantë tunden të verdhtë e vezëve dhe ajka.

Përshuta pritet në katrorka, kaçkavalli grihet trash nerende, ndërsa kërpudhat e konservuara priten në rriska.

Në fundin e tavës së thellë të rrumbullakët shtrohet letër për pjekje, dy petë për pite spërkaten me vaj dhe me to mbulohet fundi i tavës dhe pjesët anësore të saj.

Petët lyhen me gjysmën e përzierjës së ajkës me të verdhtë e vezëve, pastaj përzierja mbulohet me katër speca të pjekur, mbi speca derdhen kërpudhat dhe gjysma e kaçkavallit.

Pastaj lyhen me mbushjën nga gjiza, u hedhet përmbi përshuta dhe kaçkavalli i mbetur, mbulohen me specat e mbetur dhe përmi u derdhet përzierja me ajkë e vezë.

Tava mbulohet me dy petë për pite dhe lyhet me përzierje të qumështit e vajit, piqet në furrën e nxehtë në temperaturë 200 gradë celsius.

Ju bëftë mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakPite e shpejtë
Artikulli tjetërFli

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu