Pite rrethatore me spinaq

spot_imgspot_img

Perbersit:
250 ml ujë te vaket
50 ml vaj
1 luge e mesme kripë
500 gr miell
PËR MBUSHJEN:
500 gr djathë
500 gr spinaç i fresket ose i ngrire
1 vezë
1-2 luge ajkë.

Pergatitja:
Ne nje ene qesim ujin, vajin, kripen dhe shtojme miell gradualsiht derisa te behet mase brumi qe nuk ngjitet per duar.

Nga brumi ndajm dy toptha me te mdhenje,mbulojme me lecke kuzhine dhe leme per 45 minuta.

Ne anen tjeter pergadisim djathin me scinacin e grire,vezne dhe ajken(sipas nevojes shtojme krip).

Nga topthat hollojme pete me hollues derisa te jete e mundur te madhe.

Me pas peten e sterpikim me vaj,fillojme terheqjen me duar qe peta te rritet akoma me shume.

Nga perbersit per mbushjne qesim neper tere sipefaqen e petes dhe mbeshtjellim ne forme roleje(mund te mbeshtillni nga dy anet e kunderta derisa te puqiten rrathet ose qesim mbushjen rreth e rreth dhe ne forme te rrumbullaket mbeshtjellim rolen derisa te formohet nje hark i vogel ne mes,presim peten,shkeputim rrethin).

Rrethin e qesim ne tepsi te lyer me vaj.

Keshtu veprojme me te dyja petet.

Pasi kemi vene ne tepsi,lyejme me pak vaj dhe pjekim ne 200 grade per 30 minuta.

Pastaj nxjerrim lyejme prap me pak ajke te perzier me pak qumesht dhe kthejm ne furre edhe per 10 minuta ne po ate temp.

Servojme te nxehte me kos, sallate etj

(e vecanta e pites eshte se tere shtepia mban arome te kendshme gjate pjekjes).

 

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakPITALKA të shpejta
Artikulli tjetërByrek milfoji me patate

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu