Pite

spot_imgspot_img


Përbërësit:

500 gr petë për pite, 50-400 gr djathë, 100 ml kos, 100 ml ujë me gaz, 4 vezë, 100 ml vaj, kripë.

Përgatitja:
Perzijejme vezet, kosin, ujin me gaz dhe kriposim pak sipas shijes.

Ne taven e lyer me vaj qesim nje pete te cilen e sterpiim me vaj te nxehte (vaj te djegur), serish pete dhe serish e sterpikim me vaj.

Me pas qesim nga djathi i thermuar,shtojme dhe tri pete tjera duke i sterpkur njesoj dhe prap djath,prap petet dhe ne fund sterpkim me vaj te nxehte.

Pastaj shtojme persiper perzierjen e vezeve, kosit dhe ujit me gaz duke mbuluar tere siperfaqen.

Presim ne katrore dhe pjekim ne temp.180 grade per 35 minuta.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakKrelanë me Djathë
Artikulli tjetërPica të Mbushura

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu