PLAS TE BAYERN | Rebelohen disidentët e vaksinës Covid-19! Mendojnë veprime ligjore. Ja sa ka humbur Kimmich deri tani

spot_imgspot_img

FC Bayern po shkurton një pjesë të pagave për profesionistët e pavaksinuar. Sipas informacioneve të BR, të gjithë lojtarët që duhet të karantinohen për shkak të mungesës së vaksinimit kundër korona nuk do të paguhen më gjatë kësaj kohe. Kjo prek veçanërisht Joshua Kimmich, i cili ka dalë në sy të publikut javët e fundit, si dhe katër lojtarë të tjerë. Klubi nuk ka dashur të komentojë këtë mesazh.

Ish-CEO Rummenigge: Debati për Kimmich “acaron klubin”
Në vend të kësaj, foli ish-CEO i Bayern Munich, Karl-Heinz Rummenigge. Debati për Kimmich-in e pavaksinuar është një gje “që e mërzit klubin”, tha Rummenigge në programin “Sky90” të dielën.

Sipas tij, “të gjithë u përpoqën të sqaronin çështjen e mosvaksinimit dhe të gjenin një zgjidhje, por dështoi”. Sipas ish-drejtorit ekzekutiv, shkurtimet e mundshme të pagave për lojtarët e pavaksinuar do të ishin “një shenjë” e klubit. Shpresa e tij është: “Ndoshta do të funksionojë tani”.

Vetë Kimmich e mori në mbrojtje Rummenigge: “E njoh si një person serioz dhe të përgjegjshëm”, tha 66-vjeçari. Lojtari i kombëtares është i “stigmatizuar deri diku”.

“Nëse ajo që raporton Bild-Zeitung është e saktë, sigurisht që duhet kuptuar si një shenjë se shoqata tani po reagon”.

Të enjten e kaluar, sipas informacioneve të BR, lojtarët e pavaksinuar të Mynihut thuhet se ishin informuar se paga e tyre do të zbritej në mënyrë retrospektive nga java e karantinës. Bosët e Bayernit, CEO Oliver Kahn, Presidentit Herbert Hainer, Drejtorit Sportiv Hasan Salihamidzic dhe CFO Jan-Christian Dreesen donin të jepnin një shembull dhe të rrisnin presionin për një vaksinim.

Sipas raportimeve në gazetën Bild, lojtarët e kombëtares Serge Gnabry (26) dhe Jamal Musiala (18) si dhe Eric Maxim Choupo-Moting (32) dhe Michael Cuisance (22) janë ende pa vaksinim. Thuhet se vetëm Cuisance është përjashtuar nga masa pasi nuk është dashur të vendoset në karantinë.

Këto rregulla të koronës zbatohen nga e mërkura në Bavari. Për Kimmich, sipas raportimeve të mediave, me një pagë vjetore të vlerësuar prej rreth 20 milionë euro, humbja do të thotë rreth 384 000 euro në javë.

Së fundmi, për shkak të infektimit me COVID-19 të lojtarit të kombëtares Niklas Süle, yjet e Bayernit Kimmich, Gnabry, Musiala dhe Choupo-Moting u desh të futeshin në karantinë si persona kontaktues.

Lojtarët e prekur “shumë të befasuar”
Lojtarët mësohet se janë “shumë të befasuar” nga masat, konfirmojnë informacionet e BR. Prandaj, lojtarët individualë madje rezervojnë të drejtën për të ndërmarrë veprime ligjore.

Kimmich mungoi të premten në humbjen befasuese 1:2 në derbin në FC Augsburg, pasi iu desh të karantinohej sërish si person kontaktues i pavaksinuar për një person të infektuar me korona. Sipas një urdhërese të qytetit të Mynihut, punonjësit nuk kanë të drejtë të humbasin të ardhurat e lidhura me karantinën nëse kjo ndodh sepse ata nuk janë të vaksinuar…

/ www.emathja.com

© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu