Pogaçe me Bajame dhe Marmelatë

spot_imgspot_img

Përbërësit:
250 gr sheqer pluhur
200 gr marmelatë kajsie
2 vezë
250 gr bajame të grira

Përgatitja:
I thyejmë vezët dhe i ndajmë të bardhat nga të verdhat. Të bardhat i hedhim në enën për përzierje, ndërsa të verdhat në një enë anash. Të bardhat i rrahim me mikser. Në enën me të bardhat e rrahura e shtimë sheqerin pluhur. Pastaj, në enë shtojmë 100 gr marmelatë dhe vazhdojmë t’i rrahim me mikser. I shtojmë bajamet e grira dhe pasi bashkohet masa, e fikim mikserin.
Vazhdojmë brumin ta ngjeshim me duar në tavolinë, në të cilën kemi hedhur miell. Mes petës nga brumi hapim një petë. Me kallëpin e kaluar në miell, nga peta nxjerrim forma të rrumbullakëta. Në tavë shtojmë një letër. Format i vëmë në tavë. Tavën e vëmë në furrë. Pjekim 15 minuta në temperaturë prej 180 gradë.
Me lugë kafeje, me marmelatë lyejmë një pogaçe. Sipër marmelatës vëmë edhe një pogaçe. Në të njëjtën mënyrë i përgatisim të gjitha pogaçet.
Në pjatën për servirje vëmë 4 pogaçe. Sipër tyre hedhim bajame të grira.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakPicë me Makarona
Artikulli tjetërByrekëza

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu