Pogaçe me Forma të Ndryshme

spot_imgspot_img

Perberesit:
3 veze,
1 gote vaj,
1 gote jogurt,
1 gote qumesht,
2 luge ajk,
miell,
tharm buke (aditiv per brume),
pak sheqer,
kripe,
susam,
fara te zeza.

Pergatitja:
Marrim 3 veze (njerin te kuq e ndajme per te lyer pogaqen) i tundim vezet me pak kripe, ia shtojme nje gote vaj, 1 gote jogurt, 1 gote qumesht, 2 luge ajke. Te gjitha keto i perziejme te gjithe keto mire. Fillojme te ja shtojme miellin dhe tharmin e bukes (kvasacin) te cilin e kemi shkrire pak me heret me pak sheqer dhe me uje te voket.
E perziejme mire dhe e bejme nje brume te bute homogjen.
E leme te qendroj 20 min e mbulojme me lecke.
Pasi dyfishohet brumi i ndajme ne copeza (kuleq), i japim formen sipas deshires, nese jane te rrumbullaketa mundemi edhe ti qesim mbrenda pogaqes djathe.
E lyejme tepsin me vaj ose me margarine, i rendisim ne tepsi.
E leme te qendron 20 minuta ne tepsi masandej e lyejme me te kuq te vezes.
I hedhim siper susam ose fara te zeza.
E pjekim 20 min ne furre te nxehur me pare, e pjekim ne 180C.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu