Princes krofne

spot_imgspot_img

Përbërësit:

 • 1 filgjan ujë (filgjani200ml)
 • 1 filgjan vaj
 • ½ luge e vogle kripë
 • 2 luge sheqer
 • 1 luge aromë vanilje ose sheqer vanilje
 • 2 filgjan miell
 • 50 gr nisheste
 • Maje gishtash sodë bikarbone
 • 5 vezë

KREMI PËR MBUSHJEN:

 • 1 l qumësht
 • 2 puding çokollate
 • 4 luge miell ose nisheste
 • 175 gr sheqer
 • 100 gr nutella
 • 1 qese Krem pana(shllag) me shije cokollate.

Përgatitja:

Se pari ziejme kremin per mbushjen.

Ne pak qumesht te ftohet tretim miellin,pluhurin e pudinges,sheqerin dhe stojme ne qumeshtin e mbetur te cilin e vlojme.

Perzijme derisa te trashet kremi,largojme nga zjarri,shtojme nutellen dhe perzijme.

Kremin e leme te ftohet te mbuluar me plastfolie te mos formoje shtrese persiper.

Pasi kremi ftohet shtojme krem panen e pergaditur sipas udhezimeve ne qeske.

Ne nderkohe pergadisim brumin.

Ne nje te thelle qesim ujin,vajin,sheqerin,kripen dhe vaniljen.

Pasi vlon largojme nga zjarri, shtojme miellin e perzier me nishesten,

Enen e kthejm ne zjarre,perzijme derisa masa te largohet nga muret e enes.

Brumin e qesim ne ndonje ene tjeter te ftohet me shpejte.

Pastaj ne kete mase brumi shtojme nje nga nje vezet duke perzier me mixer,shtojme edhe soden bikarbone.

Perzijme mire derisa masa te beeht homogjene.

Masen e brumit e qesim ne kallep per tullumba ose te ngjashem dhe nxjerrim format ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje jo shume afer njera tjetres.

Pjekim ne furre te parangrohur 200 grade per 20-25 minuta

Me pas seciles krofne i presim me thike te mpreht gjysmen,mbushin ne mes me kremin e pergaditur dhe mbulojme prap me pjesen e siperme.

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakHallve me arra
Artikulli tjetërTorte me mak

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu