Pulë e pjekur me limon

spot_imgspot_img

Përbërësit:

sipas deshires pulë
melmesa
perime
limon
vaj ulliri

Pergatitja:

Mirret nje pule dhe pasi te pastrohet mire jasht dhe mbrenda dhe thahet me leter kuzhine e lyejme me perzierjen e melmesave dhe vajit te ullirit.

Perimet priten ne katrorka dhe vendosen rreth pules ne tave te cilen e kemi mbuluar me folie alumini dhe pastaj i qesim edhe nje limon ne pjesen e fundme te pules te cilin nuk e prejme por vetem e shpjme ne disa vende me pirun.

Pastaj mbledhim skajet e floies dhe i lidhim ne maje qe most e del avulli gjate pjekjes dhe qe do ta shpejtoje pjekjen sepse rrit temepraturen mbrenda saj dhe njeheresh edhe furra do te na mbetet me e paster.

Pas nje ore pjekje e vertetojem me pirun dhe nese piruni shpon lehte mishin atehere ai eshte i gatshem ,dhe tani e hapim folien e aluminit dhe e leme ne furre pluen edhe per 10-15 minuta ne temperature me te madhe diku 250 grade.Per servim e largojme nga folia pasi te ftohet pak dhe perimet e pjekura i qesim rreth mishi.

 

Ju befte mir!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakPeshk me Kos
Artikulli tjetërSupe Karrote

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu