Qofte me Pilaf

spot_imgspot_img

Përbërësit:
500 gr mish i grirë, majdonoz te fresket, 1 vezë, 1-2 qepë, 2 hudhëra, 3-4 copa bukë bajate, kripë, biber i zi, qimnon.

Përgatitja:
Mishin e vendosim në një të thellë. Përmbi ia hedhim qepen dhe hudhrën e prerë.

Ia shtojmë vezën, majdanozin e prerë, dhe erëzat.

Bukën bajat e zhytim në ujë dhe pastaj ia largojmë ujin, e ndajmë në copa të vogla dhe ia bashkëngjisim glazurës së qofteve dhe e përziejmë.

Glazurën e përgatitur e vendosim në frigorifer për 1- 2 orë në pritje.

Pas marrjes nga frigoriferi ia jepni formën e dëshiruar dhe i fërgoni ( nëse i fërgoni në furre mund të shpenzoni më pak vaj).

Nëse i fërgoni në furrë i lyeni me brushe pak me vaj vegjetal. Ndërsa në anën tjetër filloni ta përgatisni pilafin, i cili është shume i lehte për ta përgatitur.

Në një tenxhere i vendosni 2 gota uji dhe pasi fillon uji të vlon ia shtoni gjalpin se bashku me orizin.

Qoftet mund ti shërbeni me pilaf dhe sallate.

Ju bëftë mirë!


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu