Qumeshtor

spot_imgspot_img

Përbërësit:

  • 3 vezë
  • 5 lugë gjelle miell
  • 200 gr gjalpë
  • 200 gr sheqer
  • 500 ml qumësht.

Përgatitja:

Në një tas hedhim vezët, sheqerin dhe i rrahim mirë derisa sheqeri të jetë tretur tërësisht.

Më pas shtojmë qumështin, gjalpin dhe miellin dhe i përziejmë mirë për 5 minuta.

E hedhim të gjithë masën në tavën e lyer me pak gjalpë dhe e pjekim në furrë për 25 minuta në 170 gradë Celsius.


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakTiramisu
Artikulli tjetërSheqerpare

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu