Ravani pa shërbet

spot_imgspot_img

Përbërësit:

Për pjesën e poshtme:

 • 2 gota biskota të bluara
 • 1 gotë sheqer pluhur
 • 1/4 arra filxhan
 • 1 lugë kanellë
 • 125 gram gjalpë të grirë

Për mbushjen:

 • 100 gram gjalpë
 • 4 vezë (verdha dhe e bardha do të ndahen)
 • 1 gotë sheqer pluhur
 • 3 gota djathë
 • 1 lëvore limoni
 • 1 lëng limoni
 • 1/4 filxhan miell
 • 1 pako vanilje
 • 1 pako pluhur pjekje
 • 2 lugë sheqer pluhur

Përgatitja:

Në një enë të thellë, përzieni biskotat me gjalpin e shkrirë, sheqerin pluhur dhe kanellën, dhe shtrojini duke shtypur në tepsi torte 23 cm.

.

Ngrini në frigorifer dhe lëreni aty për një kohë.

Ndërsa prisni , përgatitni mbushjen e brendshme. Rrihni gjalpin, të verdhat e vezëve dhe sheqerin pluhur  me mikser për rreth 5 minuta.

Pastaj në të; Shtoni djathin e gjizës, lëngun e limonit, lëvoren e limonit, miellin, vaniljen dhe pluhurin për pjekje dhe përzieni mirë.

Në një enë të veçantë, rrihni të bardhat e vezëve derisa të shkumëzohen, dhe më pas shtoni 2 lugë sheqer pluhur dhe rrihni përsëri dhe shtojini në përzierjen e gjizës, duke e trazuar nga poshtë lart.

Derdhni mbushjen e brendshme që keni përgatitur në tepsi  që e keni hequr nga ngrirja dhe piqni në një furrë të parangrohur 150 gradë për rreth 65 minuta derisa të bëhet kafe

Pasi të ftohet në temperatura e dhomës hiqeni nga tepsia dhe lëreni në frigorifer për 4 orë, pastaj spërkatni me sheqer pluhur dhe shërbejeni. Të bëftë mirë


© 2021, Emathja.com. All rights reserved.

Abonohu

spot_imgspot_img

Te ngjashme

spot_imgspot_img
Artikulli paraprakPuding me oriz
Artikulli tjetërMuffins me dy ngjyra

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu